DZIEŃ  GEOGRAFA  24.04.2023

 

DZIEŃ WŁOSKI  19.05.2023

VIII  MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA NAUKOWA  „PROBLEMY I WYZWANIA GEOGRAFII KOMUNIKACJI”   SZCZECIN 2023

       

 

II POMORSKIE SEMINARIUM GEOGRAFICZNE „POMORZE W POSTPANDEMICZNEJ I WOJENNEJ RZECZYWISTOŚCI”

   

 

I Seminarium Naukowo-Branżowe pt: „Wyzwania rozwoju turystyki w województwie zachodniopomorskim”.

W dniu 1 grudnia 2022 r. na Kampusie Mickiewicza odbyło się I Seminarium Naukowo-Branżowe pt: „Wyzwania rozwoju turystyki w województwie zachodniopomorskim”. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Katedrę Gospodarki Przestrzennej i Turystyki Instytutu Gospodarki Przestrzennej i Geografii Społeczno- Ekonomicznej Uniwersytetu Szczecińskiego wraz z Wydziałem Współpracy Terytorialnej i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego. Patronat nad wydarzeniem objęła Zachodniopomorska Regionalna Organizacja Turystyczna oraz Radio NiUS.

W seminarium wzięli udział przedstawiciele szeroko rozumianej branży turystycznej, samorządu lokalnego, administracji turystycznej, organizacji i stowarzyszeń turystycznych funkcjonujących w regionie oraz kadry naukowej. Rozmowy podczas seminarium koncentrowały się w trzech panelach dyskusyjnych.

Pierwszy panel dotyczył „Mocnych i słabych stron turystyki w województwie zachodniopomorskim”, który moderowała Magdalena Bulikowska, kierownik biura turystyki WWTiT Urzędu Marszałkowskiego. Uczestnicy panelu zastanawiali się w jaki sposób zaktywizować turystycznie centralną część województwa. Zapoznano się ponadto z przykładami inicjatyw oddolnych będących modelowymi przykładami tworzenia marki turystycznej (Szwajcaria Połczyńska) i rozwoju turystyki na płaszczyźnie lokalnej (Pałac w Siemczynie, obozy dla dzieci i młodzieży organizowane w gminie Moryń). Na koniec panelu prof. US dr hab. Beata Meyer (kierownik Katedry Gospodarki Przestrzennej i Turystyki) zwróciła uwagę, czy rzeczywiście podmiotom zaangażowanym w rozwój turystyki zależy, aby przyciągnąć do naszego regionu „wszystkich turystów” i promowaniu województwa dla „wszystkich”. Należy skupić się na turystach świadomych i kreować produkty turystyczne, które będą kierowane do wybranych, konkretnych grup odbiorców. Istotne są działania w zmierzające w kierunku specjalizacji turystycznej.

Drugi panel dotyczył  bardzo ważnego tematu, a mianowicie kadr turystycznych i spojrzenia na kształcenie turystyczne z punktu widzenia przedsiębiorców turystycznych i osób pracujących w turystyce. Do tego aspektu bezpośrednio odniosła się Pani Marlena Szczecińska (dyrektor hotelu Marriott i Moxy w Szczecinie), Zbigniew Głąbiński (właściciel biura podroży Globtour), Małgorzata Duda (przewodnik turystyczny) oraz Tomasz Wieczorek (przewodnik turystyczny z Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej Zamek Książąt Pomorskich). Społeczność studencką reprezentowała Katarzyna Kupczyk (studentka III roku studiów niestacjonarnych kierunku Turystyka i Rekreacja), która zawodowo również związana jest z sektorem turystycznym. Moderator panelu, dr Agnieszka Sawińska, podkreśliła, iż obecnie na rynku turystycznym mamy do czynienia z sytuacją „mixu pokoleniowego” tzn. iż przedstawiciele równych pokoleń (BB, X, Y i Z) są aktywni zawodowo i uczą się wzajemnego zrozumienia i wspólnej pracy.

Trzeci panel, który moderował prof. dr hab. Michał Kupiec (Katedra Gospodarki Przestrzennej i Turystyki) dotyczył zagadnień związanych ze zrównoważonym rozwojem turystyki. O cichym, urokliwym miejscu opowiedziała Kamila Chimkowska, właścicielka „Domku Trzy Baby”, niszowe formy turystyki przedstawił Mariusz Getka – prezes Szczecineckiej Lokalnej Organizacji Turystycznej, Lidia Lalak-Szawiel opowiedziała o lokalnych inicjatywach podejmowanych na Ziemi Łobeskiej, a dr Tomasz Duda odniósł się do zagrożeń związanych z overtourismem.

Seminarium podsumowała dr Anna Gardzińska (Katedra Gospodarki Przestrzennej i Turystyki), która podkreśliła, że nie każdy ma zbieżne koncepcje rozwoju turystyki w regionie, ale bardzo ważna jest wymiana doświadczeń i współpraca pomiędzy różnymi interesariuszami, a także rozmowy o przyszłości turystyki, gdyż o turystyce zawsze warto rozmawiać.

https://niusradio.pl/aktualnosci/szczecin/1427-czy-overtourism-jest-problemem-i-seminarium-naukowo-branzowe-wyzwania-rozwoju-turystyki-w-wojewodztwie-zachodniopomorskim


 

 

 

W dniach 28-30 września 2022 roku miała miejsce międzynarodowa konferencja naukowa „Zrównoważony rozwój a innowacje w przestrzeni. E-gospodarka” . Konferencja ta była zorganizowana przez pracowników Instytutu Gospodarki Przestrzennej i Geografii Społeczno-Ekonomicznej Uniwersytety Szczecińskiego, przy wsparciu Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, Oddział w Szczecinie.

Obszary tematyczne konferencji dotyczyły globalnych problemów, które były ukierunkowane na lokalne społeczności nadmorskie. Szczególnie odniesiono się do takich kwestii jak:

  • innowacyjność miast i regionów, ze szczególnym uwzględnieniem obszarów nadmorskich oraz transgranicznych w ujęciu gospodarczym i przestrzennym;
  • zagospodarowanie przestrzenne miast i regionów nadmorskich a nowoczesne technologie (infra i suprastruktura transportowa);
  • kreowanie innowacyjnych produktów turystycznych w przestrzeni turystycznej miast i regionów ze szczególnym uwzględnieniem obszarów nadmorskich;
  • innowacyjne aspekty marketingu terytorialnego;
  • infrastruktura cyfrowa jako czynnik rozwoju regionalnego i lokalnego ze szczególnym uwzględnieniem obszarów nadmorskich.

Konferencję rozpoczęły obrady plenarne, gdzie prelegentami byli naukowcy z ośrodków naukowych państw nadmorskich, takich jak:

  • University of Economics, Varna, Bulgaria,
  • Norwegian University of Science and Technology, Norwegia,
  • Aalborg University, Dania.

Przedstawiciele tych ośrodków naukowych odnieśli się do kwestii problemów miast, ze szczególnym uwzględnieniem miast nadmorskich. Zaprezentowano też nowe podejście do turystki, poprzez pryzmat Tourism 4.0. Należy wskazać, że turystyka jest kluczowym obszarem aktywności regionów nadmorskich.

Kolejna część konferencji składała się z obrad panelowych poświęconych następującym zagadnieniom:

  1. Miasto a idea zrównoważonego rozwoju.
  2. Zrównoważony rozwój a rozwój regionalny.
  3. Zrównoważony rozwój w turystyce.

Obrady panelowe dotyczące idei zrównoważonego rozwoju w kontekście miasta nadmorskiego skupiły się na rozważaniach dotyczących przyszłości miast nadmorskich, gdzie będzie przede wszystkich wykorzystywana nowoczesna technologia. Rozważania dotyczyły rozwoju miast nadmorskich w kontekście indeksu gospodarki cyfrowej, smart city 3.0, czy cyberprzestrzeni. Wskazano na rozwiązania związane z lotami autonomicznych bezzałogowych statków powietrznych, a w dyskusji rozważano nie tylko szanse i zagrożenia gospodarcze, ale zwrócono także uwagę na aspekty społeczne, ze szczególnym naciskiem na akceptację lub jej brak ze strony społeczeństwa. Szeroko rozważano problematykę futurystycznych nadmorskich miast przyszłości, zwracając uwagę na miasta realne, rozszerzone i wirtualne.

W panelu poświęconemu rozwojowi regionalnemu punktem wyjścia była kwestia finansowania wybranych regionów, ze szczególnym wskazaniem regionu Pomorza Zachodniego.  Wskazano na ograniczenie finansowego wsparcia w kontekście  polityki spójności na lata 2022-2027. Następnie poruszono problematykę morską w kontekście Regionalnych Społeczności Biznesowych. Przedstawiono procedury wsparcia  przy budowie tych społeczności.

Natomiast obrady panelowe poświęcone zrównoważonemu rozwojowi w turystyce skupiły się na wyzwaniach jakie stają przed turystyką nadmorską. I tak zwrócono szczególną uwagę na overtourism i undertourism w regionach nadmorskich, czy też szlaki tematyczne, takie jak szlak winiarski. Skupiono się także na innowacyjności w przestrzeni turystycznej regionów o funkcji uzdrowiskowej. Dyskusja ukazywała także problemy i wyzwania z jakimi muszą zmierzyć się przewodnicy turystyczni oraz menedżerowie obiektów turystycznych w regionach nadmorskich.

W trakcie konferencji przeprowadzono także wyjazd studyjny do stolicy Danii, Kopenhagi, która jest jednym z wiodących miast nadmorskich, rozwijających się w formule idei  zrównoważonego rozwoju.

Kluczowym punktem tego wyjazdu studyjnego było zwiedzanie kompleksu spalarni odpadów Amager Bakke (nazywaną również Copenhill i Amager Slope). Budynek ten mierzy 124 metry wysokości i 200 metrów długości, który został zagospodarowany zostały w bardzo kreatywny sposób. Należy wskazać, że Dania dąży do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2025 roku.  Zmodernizowana spalarnia z Kopenhagi jest jednym z najnowocześniejszych i najbardziej ekologicznych obiektów tego typu na świecie. Efektywność energetyczna spalarni wynosi 99%, a redukcja emisji siarki 99,5%. Budynek typu „waste to energy plant”, czyli przetwarzający wysoko energetyczne odpady (np. papier, tworzywa sztuczne, produkty drewniane) z gospodarstw domowych na energię elektryczną. Amager Bakke generuje energię z  400 000 ton odpadów rocznie. Uzyskana energia zaopatruje w prąd 50 000 gospodarstw domowych i ogrzewa kolejnych 120 000 domów. Modernizacja tego obiektu przyczyniła się do oszczędności 100 milionów litrów wody w skali roku. Spalarnia odzyskuje 90% metali przechodzących przez zakład, a także 100 ton żużlu i popiołów, które wykorzystywane są ponownie do budowy i remontów dróg. Ponadto Copenhill Urban Mountain to przestrzeń publiczna. Dach obiektu został zaprojektowany w sposób umożliwiający stworzenie na nim stoku narciarskiego, natomiast laatem konstrukcja ma zagwarantować bioróżnorodność i stać się schronieniem dla ptaków i owadów. Kopenhaska spalarnia odpadów wyposażona jest także w ściankę wspinaczkową, kolejkę linową, ścieżkę do joggingu, kawiarnię oraz plenerową siłownię.

  https://lacznosc.usz.edu.pl/

“IMPLIKACJE ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU W GOSPODARCE PRZESTRZENNEJ I E-GOSPODARCE. E-GOSPODARKA. E-GEOGRAFIA.

Konferencja “Implications of Sustainable Development in Spatial Management and E-Economy. E-Economy. E-Geography” została zrealizowana w ramach projektu Implications of Sustainable Development in Spatial Management and E-Economy, E-Economy, E-Geography, w ramach programu Doskonała Nauka.

Jest to prestiżowa konferencja, mająca szeroki wymiar międzynarodowy. Nawiązuje  do cyklu konferencji „ŁĄCZNOŚĆ”. Od lat podejmowana jest wymiana doświadczeń nie tylko na gruncie krajowym, ale i międzynarodowym, współpracując ściśle z Aalborg University w Kopenhadze w ramach organizowanych konferencji naukowych. Każdego roku uczestnikami konferencji są przedstawiciele kluczowych ośrodków naukowych zarówno w Polsce, jak i zagranicą. Konferencja ta stanowi doskonałą platformę doświadczeń, pomiędzy regulatorem rynku (UKE) w Polsce, instytucjami naukowymi w Polsce, jak i za granicą. Efektem tego jest nawiązanie współpracy pomiędzy uczelniami, co skutkuje powstawaniem wspólnych inicjatyw naukowych (projekty, publikacje, artykuły).

W tegorocznej konferencji (13 maja 2020 roku), która miała charakter on-line udział brało około 100 osób. Podczas konferencji zaprezentowano 27 wystąpień w dwóch równoległych panelach dyskusyjnych oraz 50 posterów w sesji posterowej on-line. Należy wskazać, że uczestnikami konferencji byli przedstawiciele ośrodków naukowych w Polsce (15 ośrodków naukowych), Danii, Austrii, Słowenii, Rosji i Bułgarii.  Konferencja ta zdobyła uznanie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu „Doskonała Nauka”, ustanowionego na podstawie art. 376 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. poz. 1668, z późn. zm.). Pozyskane środki umożliwiły wydanie artykułów zaprezentowanych w ramach konferencji zarówno w Wydawnictwie Uniwersytetu Szczecińskiego (8 monografii), jak i w wysokopunktowanych zagranicznych czasopismach (np. Sustainability).

  https://lacznosc.usz.edu.pl/

 

 

FORUM SAMORZĄDOWE

Forum Samorządowe jest konferencją organizowaną  cyklicznie od 2004 roku, w której uczestniczyli reprezentanci Rządu RP, Parlamentu Europejskiego, samorządów i najważniejszych polskich ośrodków akademickich.  Od 2010 roku w konferencji brali udział również przedstawiciele krajów członkowskich Unii Europejskiej z basenu Morza Bałtyckiego oraz przedstawiciele państw Europy Środkowej i Wschodniej.

Celem konferencji była wymiana doświadczeń i opinii pomiędzy reprezentantami administracji rządowej, samorządowej, środowiska naukowego
i gospodarczego na temat efektywności struktur samorządowych oraz możliwości rozwoju i umacniania międzynarodowej współpracy samorządowej.

Tematyka konferencji dotyczyła zagadnień z obszaru finansów jednostek samorządu terytorialnego, roli samorządów w stymulowaniu innowacyjności
i budowaniu płaszczyzn współpracy gospodarczej, obszarów i kierunków współpracy pomiędzy środowiskiem nauki a samorządami, a także Partnerstwa Wschodniego oraz innych unijnych programów wsparcia.

Inicjatorem wydarzenia był śp. prof. dr hab. Adam Szewczuk, Kierownik Katedry Finansów Publicznych  Wydziału Zarządzania i Ekonomiki Usług Uniwersytetu Szczecińskiego.

 

V Forum Samorządowe:

(Szczecin 2009 r.)

Tytuł konferencji:
Funkcjonowanie samorządu terytorialnego w warunkach kryzysu gospodarczego i finansowego

Organizator:
Uniwersytet Szczeciński, Województwo Zachodniopomorskie

Podczas konferencji poruszane były tematy związane z samodzielnością finansową JST w Polsce, wskazano na skutki wyhamowania procesu decentralizacji w zarządzaniu finansami publicznymi. Zwrócono istotną uwagę na możliwości pozyskiwania przez JST środków m. in. z partnerstwa publiczno-prywatnego czy papierów dłużnych. Dyskusja dotyczyła także oceny stanu infrastruktury w polskich JST i jej wpływu na lokalizację inwestycji.

 

VI Forum Samorządowe (I Międzynarodowe Forum Samorządowe)

(Szczecin 2010 r.)

 

Tytuł konferencji:
Znaczenie samorządu terytorialnego dla rozwoju regionalnego w Polsce, Niemczech i Ukrainie

Organizator:
Uniwersytet Szczeciński, Województwo Zachodniopomorskie, Miasto Szczecin

Celem spotkania była wymiana doświadczeń pomiędzy polskimi i zagranicznymi reprezentantami administracji rządowej, samorządowej, środowiska gospodarczego i naukowego na temat efektywności struktur samorządowych. Poruszona została kwestia możliwości rozwoju i umacniania międzynarodowej współpracy samorządowej oraz określenia jej warunków i obszarów. Konferencja zgromadziła niemal 300 uczestników – przedstawicieli wszystkich szczebli administracji publicznej oraz środowiska naukowego i gospodarczego z poszczególnych krajów, twórczo dyskutujących o najważniejszych problemach samorządu terytorialnego i jego znaczeniu dla rozwoju regionalnego.

 

VII Forum Samorządowe

(Szczecin 2011 r.)

Tytuł konferencji:
Wyzwania dla samorządów terytorialnych w nowej perspektywie europejskiej

Organizator:
Uniwersytet Szczeciński, Województwo Zachodniopomorskie

Forum zgromadziło ponad 300 uczestników z krajów członkowskich Unii Europejskiej: Polski, Niemiec, Szwecji, Czech, Słowacji, Węgier, a także partnerów z Europy Wschodniej: Ukrainy i Mołdawii, którzy dyskutowali o najważniejszych problemach samorządów terytorialnych, ich znaczeniu dla rozwoju regionalnego, finansach jednostek samorządu terytorialnego. Podniesiono także rolę partnerstwa publiczno-prywatnego oraz wskazano na możliwości współpracy gospodarczej regionów oraz roli nauki w tym zakresie.

 

VIII Forum Samorządowe

(Szczecin 2012 r.)

Tytuł konferencji:
Partnerstwo instytucjonalne i gospodarcze szansą na zrównoważony rozwój regionów Europy

Organizator:
Uniwersytet Szczeciński, Województwo Zachodniopomorskie

Na konferencji poruszono tematy związane z wdrażaniem nowej strategii rozwoju regionalnego i roli regionów bałtyckich we wdrażaniu europejskiej strategii Europa 2020. Dyskusja dotyczyła także tematu integracji gospodarczej w ramach Partnerstwa Wschodniego oraz problemów i korzyści konsolidacji terytorialnej samorządów w Europie.

IX Forum Samorządowe

(Kołobrzeg 2013 r.)

Tytuł konferencji:
Wzrost i rozwój potencjału Europy poprzez inwestycje w innowacyjną i konkurencyjną gospodarkę regionów

Organizator:
Uniwersytet Szczeciński, Województwo Zachodniopomorskie, Miasto Kołobrzeg

Na konferencji podjęto próbę odpowiedzi na pytanie, jak podnieść atrakcyjność regionów. Dyskusja toczyła się wokół tematu „Skuteczne wykorzystanie potencjału regionów poprzez inwestycje w naukę i innowacje”. Wszyscy uczestnicy dyskusji zgodnie przyznali, że jednym z najważniejszych sposobów na rozwój i podniesienie atrakcyjności regionów jest stwarzanie dobrego klimatu dla przedsiębiorców i szczególne promowanie tych, którzy mają innowacyjne pomysły.

 

X Forum Samorządowe

(Kołobrzeg 2014 r.)

Tytuł konferencji:
10 lat polskich samorządów w Unii Europejskiej

Organizator:
Uniwersytet Szczeciński, Województwo Zachodniopomorskie, Miasto Kołobrzeg

Na konferencji dominowały tematy związane z szeroko rozumianym członkostwem w Unii Europejskiej nie tylko z powodu okrągłej rocznicy, ale także  dlatego, że w każdej dziedzinie życia obecna była i jest wspólnota europejska. Na Forum powstała koncepcja zmiany jakości polityki regionalnej.

 

XI Forum Samorządowe

(Kołobrzeg 2015 r.)

Tytuł konferencji:
25 lat doświadczeń samorządu terytorialnego w Polsce – wyzwania na przyszłość.

Organizator:
Uniwersytet Szczeciński, Województwo Zachodniopomorskie, Miasto Kołobrzeg

Problematyka poruszana na Forum koncentrowała się wokół możliwości realizacji celów Europejskiej Polityki Sąsiedztwa na poziomie regionalnym. Dyskutowano także o najważniejszych wyzwaniach, jakie stoją przed europejską polityką regionalną w nowej perspektywie finansowej 2014-2020. Na koniec dokonano podsumowania doświadczeń 25-lecia polskich samorządów w sektorze finansów publicznych.

 

XII Forum Samorządowe

(Szczecin 2016 r.)

Tytuł konferencji:
Wyzwania Unii Europejskiej a stabilność finansów samorządowych

Organizator:
Uniwersytet Szczeciński, Województwo Zachodniopomorskie

Dyskusja dotyczyła problemów zamożności i braku wypłacalności JST w Polsce, mechanizmów funkcjonowania strefy Euro oraz współpracy sektora publicznego z partnerami prywatnymi w realizacji przedsięwzięć użyteczności publicznej. Stanowiła doskonałe pole do wymiany poglądów i doświadczeń pomiędzy przedstawicielami sektora publicznego, prywatnego i sektora non-profit.

 

XIII Forum Samorządowe

(Szczecin 2017 r.)

Tytuł konferencji:
Ryzyko – efektywność – inwestycje w sektorze finansów publicznych

Organizator:
Uniwersytet Szczeciński

Konferencja poświęcona była ryzyku w sektorze finansów publicznych, czynnikom go kształtującym, obszarami jego występowania jak również instrumentom, które są wykorzystywane do zarządzania ryzykiem i sposobami jego minimalizowania. Poruszono także zagadnienia związane z efektywnością finansowania JST. Uczestnicy konferencji starali się odpowiedzieć na pytanie, czy efektywność w sektorze publicznym jest w ogóle możliwa? Czy jest działaniem koniecznym czy stanowi tylko pozorne działania? Dodatkowym atutem Konferencji była prezentacja firmy CO-UNITY/Toshiba dotycząca Oświetlenia w sektorze publicznym.

 

XIV Forum Samorządowe

(Szczecin 2018 r.)

Tytuł konferencji:
Gospodarka finansowa i współdziałanie w sektorze publicznym

Organizator:
Uniwersytet Szczeciński

Podczas konferencji uwaga była skierowana w głównej mierze na kwestię propagowania i rozwoju przedsiębiorczości na rzecz rozwoju samorządności. Przedstawione zostały m.in. wyniki badania obejmującego 48 gmin na terenie całego kraju i zidentyfikowania stosowanych przez samorządy narzędzi motywujących do rozwoju przedsiębiorczości. Podkreślone zostało także znaczenie aktywizowania młodych ludzi i wyrabiania w nich postawy przedsiębiorczości. Uczestnicy Konferencji podkreślili. że samorządy powinny w większej niż dotychczas skali korzystać z możliwości emisji obligacji komunalnych, szczególnie obligacji Catalyst.

 

XV Forum Samorządowe

(Szczecin 2019 r.)

Tytuł konferencji:
3 dekady samorządu terytorialnego w Polsce

Organizator:
Uniwersytet Szczeciński

Konferencja poświęcona została problemom oceny sytuacji finansowej JST w kontekście zamożności oraz niezależności dochodowej JST w aspekcie uzyskiwania dochodów własnych. Zaprezentowana została wieloaspektowa analiza nowego instrumentu finansowego, jakim jest Fundusz Dróg Samorządowych. Szczególną uwagę zwrócono na możliwości i zakres wprowadzania e-administracji jako jednego z głównych parametrów świadczących o zaawansowaniu rozwoju cyfryzacji na poziomie administracji publicznej, zarówno szczebla centralnego, jak
i samorządowego.

http://forumsamorzadowe.wzieu.pl/2019/

 

 

 

MARKETING PRZYSZŁOŚCI. TRENDY. STRATEGIE. INSTRUMENTY.

Konferencja „Marketing Przyszłości. Trendy. Strategie. Instrumenty” była organizowana cyklicznie w październiku w latach 2005-2019 przez Katedrę Marketingu Usług Wydziału Zarządzania i Ekonomiki Usług Uniwersytetu Szczecińskiego. Tematyka konferencji skupiała się na zagadnieniach marketingowych, zwłaszcza zachowaniach konsumentów oraz marketingu miast i regionów. Corocznie w październiku przez trzy dni naukowcy reprezentujący różne środowiska naukowe oraz praktycy spotykali się, by zaprezentować wyniki swoich badań i wziąć udział w dyskusjach panelowych. Konferencji towarzyszyły publikacje naukowe w Zeszytach Naukowych Uniwersytetu Szczecińskiego, Problemy Zarządzania, Finansów i Marketingu, później: Marketing i Zarządzanie.

Przewodnicząca Rady Programowej –  prof. dr hab. Grażyna Rosa,

Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego – dr Agnieszka Smalec.

Tematy przewodnie:

I konferencja w 2005 r.:

Media w kreowaniu wizerunku

 

II konferencja w 2006 r.:

Interakcje w kształtowaniu  partnerstwa organizacji z otoczeniem

 

III konferencja w 2007 r.:

W kierunku zintegrowanej komunikacji marketingowej

 

IV konferencja w 2008 r.:

Kształtowanie wizerunku marki

 

V konferencja w 2009 r.:

  1. Partnerstwo w marketingu
  2. Współczesne wyzwania komunikacji marketingowej

 

VI konferencja w 2010 r.:

  1. Partnerstwo i komunikacja w regionie
  2. Zachowania podmiotów na konkurencyjnym rynku

 

VII konferencja w 2011 r.:

  1. Konsument i przedsiębiorstwo w ewoluującym otoczeniu
  2. Marketing miejsc

 

VIII konferencja w 2012 r.:

  1. Orientacja na klienta i wizerunek podmiotów rynkowych
  2. Strategie marketingowe miast i regionów

 

IX konferencja w 2013 r.:

Orientacja marketingowa jednostek samorządu terytorialnego i instytucji publicznych

 

X konferencja w 2014 r.:

  1. Współczesne wyzwania przeobrażeń marketingu
  2. Kierunki rozwoju marketingu w jednostkach samorządu terytorialnego

 

XI konferencja w 2015 r.:

  1. Kierunki rozwoju komunikacji marketingowej
  2. Konsument na tle zmian zachodzących w otoczeniu

 

XII konferencja w 2016 r.:

  1. Relacje z konsumentem w handlu i usługach w kontekście zmian w otoczeniu
  2. Współczesne wyzwania komunikacji marketingowej w sferze publicznej i prywatnej

 

XIII konferencja w 2017 r.:

  1. Orientacja na klienta we współczesnym świecie
  2. Partnerstwo i komunikacja podmiotów w regionie

 

XIV konferencja w 2018 r.:

  1. Klient w orientacji współczesnych podmiotów
  2. Trendy w komunikacji marketingowej

 

XV konferencja w 2019 r.:

Podmioty rynkowe (i konsument) a nowe wyzwania – partnerstwo, komunikacja i zarządzanie